Kudlanky se mohou pářit jen tehdy, pokud jsou dospělé! To poznáte, že jsou okřídlené a měli by se pářit min. 14 dní po adultu! = posledním svleku.
Samičku byste měli dosyta nakrmit a též předkládat potravu i na pinzetě, aby se odvedla pozornost od samečka, kterého by mohla "sežrat". Však bylo by lepší samečka obětovat. Četla jsem, že jakmile samička začně požírat hlavu samečka (vždy začínají od hlavy) - kopulace se prý zrychlí, takže oplodnění samičky je takřka bez výjimky. A hlavně sežráním samečka samička dostane určité živiny k výrobě ootheky, ale dle mého zcela nijak nevadí pokud nebude obětován. K páření byste měli nejlépe oba dva umístit na nějakou pokojovou rostlinu a pokud by se sameček až moc bál, nebo byl nejistý - opatrně ho zkuste na samičku "nandat" a poté by už sameček měl věděl co dělat =). Dobu páření vám nemůžu zdělit, protože to závisí na daném druhu - u těhle to trvá např. 20 hodin a u tamtěch zase např. jen 3 hoďky. Pokud se přezevše nebude nic dít (=páření) - mělo by se to zkusit o5, ale zase až za takový týden.
U druhu Phyllocarnia paradoxa vám samička může vytvořit ootheku již po několika hodinách, ale jinak je to v rozmezí 14 - 30 dnech po páření a další ootheky přibližně v měsíčních odstupech. Existují druhy, kteří jich dokážou naklást až 20, ale většinou se to pohybuje od 2 až po takových 8 oothek. Ootheky by se měli udržovat v určité vlhkosti a teplotě. Vlhkost by se měla pohybovat tak kolem 80% (něco mezi 70 a 90%) a teplota by se měla pohybovat okolo tak cca 30*C. Vlhkomilným druhům zase vlhčit více, ale pozor na vznik plísní! Proto je potřeba též dobře větrat. Ootheky byste měli přendat do samostatné nádoby, kde budete nymfy chovat. Ootheky by se měli přidělat třeba na víčko dané nádoby (někde jsem četla úspěch s oboustrannou páskou). Malé nymfy by se měli "vylíhnout" po 35 - 40 dnech na tenkých vláknech které "vypadnou" z kokonu (=ootheky), kde se ihned svléknou. Na počtu nymf v kokonu zase záleží na daném druhu. Může jich být třeba jen 20 a nebo více jak 400. Po vlíhnutí by se měla vlhkost snížit, protože vyšší by jim bránila ve stvrdnutí (=zpevnutí) "těla" - spíš tedy tělíčka =D Ale po pár dnech se může zase zvýšit =).
Mladé nymfy by měli hned po vylíhnutí bezproblémově přijímat potravu. Nejvhodnější potravou jsou v letních obdobích mšice a jako časté krmení jsou malé, nelétavé octomilky. Hned na začátku sekce o Chovu jsem vám zdělila si myslim již, hodně známou informaci, že jsou kdulanky kanibalové, takže je nutný oddělený chov, ale malé nymfy můžete chovat společně až tak do 3. svleku (samozřejmě při dobrém krmení). Potom se začnou ačkoli je budete krmit sebevíc požírat. Proto byste je měli umístit do průhledných krabiček běžně dostupných na teraburzách. Do 3. svleku můžete chovat společně v jedné nádobě 50 - 100 jedinců, tedy dle velikosti nádoby. Na takových 100 bych doporučila 4L nebo 5L sklenici. Při výborných podmínkách (=krmení) by se měli toho 3. svleku dožít všechny.